NYS LOGO NYS ATA Emblem

WELCOME TO NEW YORK STATE

ATA

 

 

PRESIDENT

JAMES DAVIS

email Jim...click here

 

 

WE ARE VERY SADDENED TO BE TOLD OF THE PASSING OF

ERNEST FREITAG

9-18-2016

 

 

 

 

 

 

*******************************************************************************************************

October 2016

Now that the autumn has arrived, I hope that everyone is enjoying the cooler fall weather.  The summer of 2016 certainly was very warm and dry.  We hope that everyone had an enjoyable time shooting ATA targets during the summer.

 

We are all still in a state of shock at the passing of Pennsylvania ATA Delegate Glenn Lash during the Grand American on August 10, 2016.  Glenn was 60 years of age.  I was standing next to Glenn when he was stricken.  We had just caucused during the annual meeting to vote on the new Vice President for the Eastern Zone when the event occurred.  Glenn was a great guy with a warm smile always on his face.  Glenn treated everyone with kindness and warmth.  Good guys like Glenn are few and far between.  Our deepest sympathies to Glenn’s Wife Dienna and his entire family on his passing.  Glenn certainly will be missed.

 

Congratulations to Ontario Delegate Paul Shaw on becoming the new Eastern Zone Vice President.  Paul is a very hard worker and a great shooter.  We know that Paul will do an excellent job as Vice President, just as he has done as a delegate for Ontario.  Paul is one of the nicest guys in trapshooting that you will ever want to meet.  Congratulations, Paul.

 

As of September 1, 2016, Wayne Morris’ term as ATA President will come to an end.  Wayne has done an excellent job heading up the Eastern Zone for four years and this past year as ATA President.  From all of us from New York, we consider him a New Yorker.  Wayne has always attended all of our shoots at the homegrounds at Cicero over the years. He was always there for us for classification and shoot-offs.  Wayne, thank you for all your hard work for us over the years.  It is really appreciated.

 

Congratulations to Chris Vendel for being inducted into the ATA Hall of Fame during the 2017 Grand American.  Induction ceremonies and dinner will take place on Tuesday Evening, August 8, 2017.  Great going, Chris.  It is an honor well deserved.

 

There were no new rule changes proposed during the Annual Meeting at the Grand American on Wednesday, August 10, 2016.  The rule book should remain the same as this past year’s addition.

 

The 2017 Grand American will take place in Sparta, Illinois from Wednesday, August 2, 2017 to Saturday, August 12, 2017.  We hope that you all plan to attend.

 

If you are planning on doing any hunting in the field during the fall, please be careful and remember your safety rules.

 

Good shooting and I hope to see you all soon.

 

                                                                        Dave Cichelli

                                                                        New York State ATA Alternate Delegate For Brian Whalen, New York State ATA Delegate

 

 

 

***************************************************************************************************

 

**** In an effort to get more shooters to area Registered shoots...I have added this link...

New York Registered Shoots

 

click this and a listing of area shoots and leagues will come up**********

 

************************************************************************************************************8

****REMINDER****

CLUB DUES ARE DUE SEPTEMBER 1ST 2016 FOR THE NEW TARGET YEAR

Send them to:

Cathy Flint

9194 Lake Road

Barker NY 14012

thank you

*******************************************************************************************

SHOOT DATES FOR 2017

 

EMPIRE GRAND AMERICAN

MAY 10TH TO MAY 14TH 2017

(CALL EARLY FOR A HOTEL ROOM...COLLEGE GRADUATION IS THAT WEEKEND ALSO)

 

NEW YORK STATE SHOOT

JULY 11TH TO JULY 16TH 2017

 

NORTHEASTER GRAND AMERICAN

SEPTEMBER 12TH TO SEPTEMBER 17TH 2017

 

*******************************************************************************************

IF YOU

PLAN TO ATTEND THE SHOOTS AT THE HOMEGROUNDS IN 2015

 

 AND YOU NEED A CAMPSITE CONTACT

 

KEN DAVIS 

585-738-4612

papa1@frontiernet.net

7307 GRISWOLD ROAD

BERGEN NY 14416

 

********************************************************************************************************

2016 NORTHEASTERN GRAND

 

 

First Day

 

NYSATA HOMEGROUNS

Northeastern Grand American

Tuesday

September 13, 2016

 

The 31st Annual Tournament


1

WARM-UP SINGLES

NUMBER OF SHOOTERS __58__

EVENT 1 – SINGLES                    100 Targets

CLASS

NAME

STATE

SCORE

CHAMPION

BRADLEY HEATH

NY

100

AAA

MICHAEL FOX JR

NY

99

AA

JAMES FLINT

NY

98

A

ROBERT OSWALD

NY

97

B

ALEX FISCHER

NY

98

C

PETER CATALANO

NY

98

D

CARL BREIDGAM

PA

97

LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

98

LADY II

MARILYN LEHRFELD

FL

95

SUB-JR

NO ENTRY

 

 

JR

LUKE COWART

PA

99

JR GOLD

JOSHUA BUCHIERE

NY

93

SUB-VET

RICHARD SAUER

NY

99

VET

KEITH WELCH

NY

99

SR VET

CALVIN STINSON JR

ME

99

 

 

First Day

 

NYSATA HOMEGROUNDS

Northeastern Grand American

 

Tuesday

September 13, 2016

 

The 31st Annual Tournament


2

 

WARM-UP HANDICAP

NUMBER OF SHOOTERS _62__

EVENT 2 - HANDICAP                           100 Targets

CLASS

NAME

STATE

SCORE

CHAMPION

BRADLEY HEATH

NY

97

RU

MICHAEL FOX JR

NY

97

3RD

HEIDI WOMER

NY

96

4TH 

JAMES FLINT

NY

95

5TH

JAMES KELLY

NY

94

LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

97

LADY II

ELIZABETH PICZKO

NY

88

SUB-JR

NO ENTRY

 

 

JR

LUKE COWART

PA

94

JR GOLD

JOSHUA BUCHIERE

NY

92

SUB-VET

CHARLIE BRUSH

NY

96

VET

KEITH WELCH

NY

93

SR VET

KENNETH MEARS

GA

95

 

 

First Day

 

NYSATA HOMEGROUNDS

Northeastern Grand American

 

Tuesday

September 13, 2016

 

The 31st Annual Tournament


3

 

WARM-UP DOUBLES

NUMBER OF SHOOTERS _39_

                                      EVENT 3 – DOUBLES                             100 Pair Targets

CLASS

NAME

STATE

SCORE

CHAMPION

LUKE COWART

PA

198

AAA

MICHAEL FOX JR

NY

189

AA

JAMES FLINT

NY

194

A

DAVID PROPER

NY

190

B

KEITH MIRANDA

NY

178

C

PATRICK DUFFIN

NY

178

D

JOHN HEATH

NY

178

LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

193

LADY II

MARILYN LEHRFELD

FL

185

SUB-JR

NO ENTRY

 

 

JR

JERRY OSBORNE III

GA

188

JR GOLD

JOSHUA BUCHIERE

NY

190

SUB-VET

CHARLIE BRUSH

NY

169

VET

JOHN FEDERICI

RI

196

SR VET

PETER COHEN

FL

179

 

 

Second Day

 

NYSATA HOMEGROUNDS

Northeastern Grand American

 

Wednesday

September 14, 2016

 

The 31st Annual Tournament

4

 

PRELIMINARY SINGLES

NUMBER OF SHOOTERS __96__

EVENT 4 – SINGLES                    100 Targets

CLASS

NAME

STATE

SCORE

CHAMPION

DONALD NEILSON JR

PA

100

AAA

MICHAEL FOX JR

NY

100

AA

JAMES FLINT

NY

100

A

ROBERT OSWALD

NY

100

B

LOUIS DAMICO

NY

97

C

DONALD GROSSMAN

NY

99

D

KENNETH MEARS

GA

97

LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

100

LADY II

PATRICIA LOGAN

NY

92

SUB-JR

MAX CHRISTIANSEN

NE

96

JR

LUKE COWART

PA

100

JR GOLD

JOSHUA BUCHIERE

NY

99

SUB-VET

LLOYD BEECRAFT

ON

99

VET

KEITH WELCH

NY

99

SR VET

JOE SISSANO

NJ

99

 

 

 

 

Second Day

 

NYSATA HOMEGROUNDS

Northeastern Grand American

 

Wednesday

September 14, 2016

 

The 31st Annual Tournament

5

 

PRELIMINARY HANDICAP

NUMBER OF SHOOTERS _89__

EVENT 5 - HANDICAP                 100 Targets

CLASS

NAME

STATE

SCORE

CHAMPION

TODD HOSBACH

NY

98

RU  

ROBERT OSWALD

NY

97

3RD

DONALD GROSSMAN

NY

95

4TH 

KEITH HEEG 

MI

94

5TH

KENNETH MEARS 

GA

94

LADY I

HEIDI WOMER

NY

97

LADY II

MARILYN LEHRFELD

FL

90

SUB-JR

MAX CHRISTIANSEN

NE

88

JR

LUKE COWART

PA

93

JR GOLD

JOSHUA BUCHIERE

NY

91

SUB-VET

LLOYD BEECRAFT

ON

97

VET

DAVID CLARY

NY

94

SR VET

GEORGE OLSEN

NY

96

 

 

Second Day

 

NYSATA HOMEGROUNDS

Northeastern Grand American

 

Wednesday

September 14, 2016

 

The 31st Annual Tournament

6

 

PRELIMINARY DOUBLES

NUMBER OF SHOOTERS _71_

                                      EVENT 6 – DOUBLES                             100 Targets

CLASS

NAME

STATE

SCORE

CHAMPION

BRADLEY HEATH

NY

98

AAA

BRIAN LUTHER

NY

94

AA

JAMES FLINT

NY

96

A

DAVID PROPER

NY

94

B

JERRY OSBORNE III

GA

93

C

PETER MATIUKAS

NY

87

D

SUSAN GULLOTTA

NY

86

LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

91

LADY II

MARILYN LEHRFELD

FL

89

SUB-JR

MAX CHRISTIANSEN

NE

96

JR

LUKE COWART

PA

95

JR GOLD

JUSTIN SLATER

NY

98

SUB-VET

LLOYD BEECRAFT

ON

97

VET

JOHN FEDERICI

RI

97

SR VET

MICHAEL LATOCHA

NY

91

 

 

Third Day

 

NYSATA HOMEGROUNDS

Northeastern Grand American

 

Thursday

September 15, 2016

 

The 31st Annual Tournament

7

 

SPORTSMEN’S SINGLES

NUMBER OF SHOOTERS __247__

                             EVENT 7 – SINGLES                    100 Targets

CLASS

NAME

STATE

SCORE

CHAMPION

DONALD NEILSON JR

PA

100

AAA

ROBERT MALMSTEDT

PA

100

AAA RU

BRIAN LUTHER

NY

100

AA

COLIN BIGRAS

VT

99

AA RU

GREGORY SMITH

RI

99

A

JAMES GILLESPIE

MA

99

A RU

GARY WAALKES

DE

99

B

ALEX FISCHER

NY

99

B RU

WESLEY WOOLRIDGE

NY

99

C

STEVEN BIGRAS

VT

98

C RU

STEPHEN MASULLO

NY

98

D

CRAIG CRATSENBERG

NY

97

D RU

JAMES KELLY

NY

96

LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

99

LADY II

JODENE PHENICIE

MI

100

SUB-JR

MAX CHRISTIANSEN

NE

97

JR

LUKE COWART

PA

100

JR GOLD

JUSTIN SLATER

NY

99

SUB-VET

JERRY ABBOTT

NY

100

VET

KEITH MIRANDA

NY

100

SR VET

BARNEY KNOERFERL

NY

100

 

 

 

 

 

 

Third Day

 

NYSATA HOMEGROUNDS

Northeastern Grand American

 

Thursday

September 15, 2016

 

The 31st Annual Tournament

8

 

SPORTMEN’S HANDICAP

NUMBER OF SHOOTERS _237__

                             EVENT 8 - HANDICAP                 100 Targets

CLASS

NAME

STATE

SCORE

CHAMPION

RICHARD BOSS SR

NY

98

RU  

ALAN SMIGELSKI

NH

96

3RD

DONALD GROSSMAN

NY

95

4TH 

MIKE WESTJOHN

IL

94

5TH

RICHARD DUPUY JR

ME

94

LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

97

LADY II

JODENE PHENICIE

MI

89

SUB-JR

MAX CHRISTIANSEN

NE

94

JR

JACK NOFTZ

PA

95

JR GOLD

CHRISTOPHER VENDEL

NY

93

SUB-VET

LLOYD BEECRAFT

ON

95

VET

THOMAS SIROIS

MA

97

SR VET

ROBERT BARKER

NY

96

 

 

Third Day

 

NYSATA HOMEGROUNDS

Northeastern Grand American

 

Thursday

September 15, 2016

 

The 31st Annual Tournament

9

 

SPORTSMEN’S DOUBLES

NUMBER OF SHOOTERS _171__

                                      EVENT 9 – DOUBLES                             100 Targets

CLASS

NAME

STATE

SCORE

CHAMPION

CHRIS VENDEL

NY

100

AAA

BRADLEY HEATH

NY

99

AAA RU

MICHAEL FOX JR

NY

98

AA

JAMES FLINT

NY

99

AA RU

BRAD CHRISTIANSEN

NE

96

A

COLIN BIGRAS

VT

97

A RU

DOUGLAS DUNCAN

NY

96

B

JOHN LAWRENCE

NY

98

B RU

JONATHAN HANNAHOE

PA

95

C

JOHN VALENTI

NY

93

C RU

CHAD LANDON

NY

92

D

JOHN GIAMMARCO

NH

92

D RU

RICHARD HARDING

NY

92

LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

98

LADY II

MARILYN LEHRFELD

FL

90

SUB-JR

MAX CHRISTIANSEN

NE

96

JR

LUKE COWART

PA

98

JR GOLD

JUSTIN SLATER

NY

99

SUB-VET

URBAN WOMER

NY

99

VET

JOHN FEDERICI

RI

96

SR VET

JOHN TROISI

MA

96

 

 

 

Fourth Day

 

NYSATA HOMEGROUNDS

Northeastern Grand American

Friday

September 16, 2016

 

The 31st Annual Tournament

10

NORTHEASTERN GRAND CLASS DOUBLES

NUMBER OF SHOOTERS _229_

ATA TROPHIES                          EVENT 10 – DOUBLES                 100 Targets

CLASS

NAME

STATE

SCORE

AAA

CHRIS VENDEL

NY

98

AAA RU

JAMES FLINT

NY

97

AA

DENNIS DEVAUX

VT

97

AA RU

MIKE WESTJOHN

IL

96

A

TYLOR BIGRAS

VT

98

A RU

JOHN KIRKSEY

MD

98

B

CHARLIE BRUSH

NY

93

B RU

JONATHAN HANNAHOE

PA

93

 

C

CHAD LANDON

NY

95

C RU

KEITH TURMAN

VT

94

D

DOUGLAS HOWELL

MD

92

D RU

CHRIS PETERS

NY

91

LADY I

DEBORAH OHYE NIELSON

PA

97

LADY I RU

JENNA EUSCHER

NY

87

LADY II

KIM BATEMAN

PA

97

LADY II RU

MARILYN LEHRFELD

FL

92

SUB-JR

MAX CHRISTIANSEN

NE

96

SUB-JR RU

WESLEY BEAVER

PA

93

JR

LUKE COWART

PA

97

JR RU

CHRISTIAN KOERBLER

PA

94

JR GOLD

JUSTIN SLATER

NY

99

JR GOLD RU

JOSHUA BUCHIERE

NY

95

SUB-VET

URBAN WOMER

NY

96

SUB-VET RU

DAN GRIS

ON

95

VET

JOHN FEDERICI

RI

97

VET RU

HANI HAFEZ

CT

97

SR VET

IAN MALCOLM

ON

94

SR VET RU

THOMAS KERGEL

NY

94

 

 

 

Fourth Day

 

NYSATA HOMEGROUNDS

Northeastern Grand American

 

Friday

September 16, 2016

 

The 31st Annual Tournament

11

 

CAESAR GUERINI HANDICAP

NUMBER OF SHOOTERS _321__

ATA TROPHIES                          EVENT 11- HANDICAP                100 Targets

CLASS

NAME

STATE

SCORE

CHAMPION

ROBERT MALMSTEDT

NJ

100

RU

CHRISTOPHER LALLY

ON

97

3RD 

DONALD GROSSMAN

NY

96

4TH

MICHAEL FOX JR

NY

95

5TH

BRADLEY HEATH

NY

95

LADY I

HEIDI WOMER

NY

94

LADY I RU

NOELLE FEUCHT

CT

92

LADY II

VIKI HATCH

NY

90

LADY II RU

KIM BATEMAN

PA

87

SUB-JR

WESLEY BEAVER

PA

93

SUB JR RU

MAX CHRISTIANSEN

NE

91

JR

CHRISTIAN KOERBLER

PA

93

JR RU

LUKE COWART

PA

92

JR GOLD

CHRISTOPHER VENDEL

NY

95

JR GOLD RU

JUSTIN SLATER

NY

91

SUB-VET

LEN KALLFELZ III

NY

98

SUB-VET RU

PAUL RAPOLI

NY

96

VET

ROBERT WELDIN

NY

95

VET RU

PHILLIP WRIGHT

NH

95

SR VET

EDWARD HALE

CT

94

SR VET RU

ALFRED REICH

NY

94

 

 

Fourth Day

 

NYSATA HOMEGROUNDS

Northeastern Grand American

 

Friday

September 16, 2016

 

The 31st Annual Tournament

12

NORTHEASTERN GRAND SINGLES CLASS

NUMBER OF SHOOTERS 329_

ATA TROPHIES                          EVENT 12 – SINGLES                            100 Targets

CLASS

NAME

STATE

SCORE

AAA

BRADLEY HEATH

NY

100

AAA RU

ANTONIO LOBO

CT

100

AA

COLLIN BIGRAS

VT

100

AA RU

JON DASKAVITZ

NY

100

A

JEFFREY RAVELLA

NY

100

A RU

ALAN BELL

NY

99

B

EDWARD HALE

CT

98

B RU

CHRISTOPHER LALLY

ON

98

C

BRUCE SANCOMB

NY

99

C RU

DON LEE

NH

98

D

JOSEPH BUSCHYNSKY

NY

96

D RU

JOYCE SWEETSER

VT

96

LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

100

LADY I RU

NANCY PATTERSON

MA

100

LADY II

KIM BATEMAN

PA

99

LADY II RU

JODENE PHENICIE

MI

98

SUB-JR

MAX CHRISTIANSEN

NE

98

SUB-JR RU

OWEN WAGNER

NY

93

JR

LUKE COWART

PA

99

JR RU

JERRY OSBORNE III

GA

98

JR GOLD

JUSTIN SLATER

NY

99

JR GOLD RU

CHRISTOPHER VENDEL

NY

97

SUB-VET

BRIAN EUSCHER

NY

100

SUB-VET RU

DONALD NEILSON JR

PA

100

VET

MARK DAVIS

CT

100

VET RU

PAUL SHAW

ON

99

SR VET

MICHAEL LATOCHA

NY

99

SR VET RU

BARNEY KNOEFERL

NY

99

 

 

Fifth Day

 

NYSATA HOMEGROUNDS

Northeastern Grand American

 

Saturday

September 17, 2016

 

The 31st Annual Tournament

13

NORTHEASTERN GRAND SINGLES CHAMPIONSHIP

NUMBER OF SHOOTERS _390_

ATA TROPHIES                          EVENT 13 – SINGLES                            200 Targets

CLASS

NAME

STATE

SCORE

CHAMPION

JUSTIN SLATER

NY

200

RU

TODD HOSBACH

NY

200

AAA

DAVE BICKNELL

CT

200

AAA RU

ROBERT MALMSTEDT

NJ

199

AA

ADAM STEFKOVICH

PA

200

AA RU

ROBERT ROCKWOOD

NY

197

A

VINCENT BARRANCO

NY

198

A RU

ALAN BELL

NY

197

B

JAMES LUTTRELL

NY

196

B RU)

THOMAS SIROIS

MA

195

C

LEVY LORENZO

NJ

196

C RU

ANDREW BAKER

NY

195

D

BETH LANDER

NY

192

D RU

JOHN DUNSTER

NY

191

LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

197

LADY I RU

KELLY PARASIDA

OH

195

LADY II

CRIONA DOORLY

PA

195

LADY II RU

KIM BATEMAN

PA

194

SUB-JR

MAX CHRISTIANSEN

NE

194

SUB-JR RU

WESLEY BEAVER

PA

190

JR

LUKE COWART

PA

198

JR RU

JERRY OSBORNE III

GA

198

JR GOLD

MIKE HAMLIN

CT

196

JR GOLD RU

CHRISTOPHER MACNEAL

PA

193

SUB-VET

NICK CALARCO

NY

199

SUB-VET RU

URBAN WOMER

NY

198

VET

PAUL SHAW

ON

199

VET RU

MIKE WESTJOHN

IL

198

SR VET

JAMES S WRIGHT

NY

199

SR VET RU

KEN TOFFERI

VT

199

CH SHOOTER

NO ENTRY

 

 

 

 

Sixth Day

 

NYSATA HOMEGROUNDS

Northeastern Grand American

Sunday

September 18, 2016

 

The 31st Annual Tournament

14

NORTHEASTERN GRAND DOUBLES CHAMPIONSHIP

NUMBER OF SHOOTERS _226_

ATA TROPHIES                          EVENT 14 – DOUBLES                 100 Targets

CLASS

NAME

STATE

SCORE

CHAMPION

LUKE COWART

PA

99

RU

MICHAEL FOX JR

NY

99

AAA

CHRIS VENDEL

NY

98

AAA RU

DENNIS DEVAUX

VT

98

AA

CHRIS LANDON

NY

98

AA RU

DAVE BICKNELL

CT

98

A

SAUMYENDRA SINGH

NH

99

A RU

DAVID DARROUGH

PA

96

B

BRENDON DOORLY

PA

94

B RU

CHAD LANDON

NY

94

C

JOHN TIERNO JR

NJ

93

C RU

GARY WAALKES

DE

92

D

STEPHAN MACNEAL

PA

95

D RU

DEAN SLATER

NY

91

LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

96

LADY I RU

DEBORAH BELL

NY

94

LADY II

KIM BATEMAN

PA

93

LADY II RU

GENEVIEVE DAVIS

PA

92

SUB-JR

MAX CHRISTIANSEN

NE

94

SUB-JR RU

WESLEY BEAVER

PA

93

JR

CHRISTIAN KOERBLER

PA

98

JR RU

JACK NOFTZ

PA

97

JR GOLD

JUSTIN SLATER

NY

99

JR GOLD RU

JOSHUA BUCHIERE

NY

94

SUB-VET

DAN GRIS

ON

96

SUB-VET RU

LEONARD RIEDL

NY

96

VET

JOHN FEDERICI

RI

97

VET RU

PAUL SHAW

ON

95

SR VET

DAVID RUSSELL

MA

94

SR VET RU

ROBERT COOPER

VT

93

CH SHOOTER

 

 

 

 

 

Sixth Day

 

NYSATA HOMEGROUNDS

Northeastern Grand American

Sunday

September 18, 2016

 

The 31st Annual Tournament

15

NORTHEASTERN GRAND HANDICAP CHAMPIONSHIP

NUMBER OF SHOOTERS __268_

ATA TROPHIES                          EVENT 15 - HANDICAP               100 Targets

CLASS

NAME

STATE

SCORE

CHAMPION

WESLEY BEAVER

PA

98

RU

LEVY LORENZO

NJ

97

3RD

WILLIAM BOLDT

NY

97

4TH 

COLLIN BIGRAS

VT

97

5TH

MICHAEL FOX JR

NY

96

6TH

JOHN HEATH

NY

96

7TH

BRADLEY HEATH

NY

96

LADY I

NANCY PATTERSON

MA

96

LADY I RU

SUZANNE SHEAFFER

NY

95

LADY II

MARILYN LEHRFELD

FL

95

LADY II RU

CRIONA DOORLY

PA

93

SUB-JR

NOAH MCCOY

CT

93

SUB-JR RU

LUKE DUBOIS

NY

91

JR

CHARLES SMILEY

NY

96

JR RU

LUKE COWART

PA

95

JR GOLD

JOSHUA BUCHIERE

NY

94

JR GOLD RU

TYLER BELL

NY

93

SUB-VET

MARK MCCUMBER

NY

97

SUB-VET RU

JOHN TIERNO JR

NJ

97

VET

JOHN FEDERICI

RI

97

VET RU

WILLIAM WALLIS

NY

95

SR VET

RAYMOND ERTEL

MA

93

SR VET RU

JAMES S WRIGHT

NY

92

CH SHOOTER

JAMES REINHART

NY

95

HOF SHAMROCK LEATHER AWARD

MICHAEL FOX JR 

NY

96

 

 

 

 

Sixth Day

 

NYSATA HOMEGROUNDS

Northeastern Grand American

 

Sunday

September 18, 2016

 

The 31st Annual Tournament

16

 

NORTHEASTERN GRAND AMERICAN ALL AROUND

 

Trophies Provided by BLASER             EVENT 16                                       400 Targets

CLASS

NAME

STATE

SCORE

CHAMPION

LUKE COWART

PA

392

AAA

MICHAEL FOX JR

NY

392

AA

COLLIN BIGRAS

VT

390

A

TODD HOSBACH

NY

383

B

WILLIAM BOLDT

NY

383

C

LEONARD RIEDL

NY

375

D

JOHN TIERNO

NJ

377

LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

386

LADY II

MARILYN LEHRFELD

FL

369

JUNIOR GOLD

JUSTIN SLATER

NY

391

JR

JACK NOFTZ

PA

388

SJR

WESLEY BEAVER

PA

381

SUB VET

DAN GRIS

ON

390

VET

JOHN FEDERICI

RI

391

SR VET

JAMES S WRIGHT

NY

382

CH SHOOTER

NO ENTRY

 

 

 

 

 

 

 

Sixth Day

 

NYSATA HOMEGROUNDS

Northeastern Grand American

Sunday

September 18, 2016

 

The 31st Annual Tournament

17

 

NORTHEASTERN GRAND AMERICAN HIGH OVER ALL –         presented by

WHITE FLYER

Events 7-15

 

                                                                 EVENT 17                                       1,000 Targets

 

CLASS

NAME

STATE

SCORE

CHAMPION

MICHAEL FOX JR

NY

971

AAA

BRADLEY HEATH

NY

971

AA

COLLIN BIGRAS

VT

958

A

JOSHUA BUCHIERE

NY

941

B

WILLIAM BOLDT

NY

941

C

ANDREW BAKER

NY

917

D

JOHN TIERNO

NJ

897

LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

968

LADY II

MARILYN LEHRFELD

FL

905

JR

LUKE COWART

PA

970

SJR

MAX CHRISTIANSEN

NE

950

JR GOLD

JUSTIN SLATER

NY

970

SUB VET

URBAN WOMER

NY

952

VET

JOHN FEDERICI

RI

957

SR VET

MICHAEL LATOCHA

NY

925

CH SHOOTER

NO ENTRY

 

 

 

 

 

 

 

2016 WESTY HOGANS

 

EVENT # 1 - SINGLES CLASS CHAMPIONSHIP PD ENTRY 639

CLASS AAA RUNNER UP VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 100

JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 98

VETERAN RUNNER UP MIRANDA KEITH C COMMACK NY 99

OPEN CHAIR WINNER REINHART JAMES N MORAVIA NY 96

 

EVENT # 2 - FRIDAY PRELIMINARY HANDICAP PD ENTRY 590

CHAMPION DIVELLO DOUG MALONE NY 99

4TH PLACE VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 97

JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 98

SUB VETERAN WINNER CICHELLI DAVID L LEICESTER NY 98

CHAIR SHOOTER WINNER REINHART JAMES N MORAVIA NY 96

 

EVENT # 3 - SINGLES CHAMPIONSHIP PD ENTRY 658

CHAMPION HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 200

CLASS AA RUNNER UP LATOCHA MICHAEL POMPEY NY 198

JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 198

SUB VETERAN WINNER WOMER URBAN R SKANEATELES NY 200

 

EVENT # 4 - DOUBLES CHAMPIONSHIP PD ENTRY 405

CLASS AAA WINNER HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 98

JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 96

JUNIOR GOLD RUNNER UP VENDEL CHRISTOPHER ROCHESTER NY 93

 

EVENT # 5 - AMERIGO PAGLIAROLI HANDICAP PD ENTRY 557

5TH PLACE BOLDT WILLIAM WEST HENRIETTA NY 94

JUNIOR GOLD RUNNER UP VENDEL CHRISTOPHER ROCHESTER NY 92

VETERAN WINNER WALLIS WILLIAM L HORSEHEADS NY 94

 

HIGH OVER ALL

CHAMPION HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 585

CLASS C WINNER BOLDT WILLIAM WEST HENRIETTA NY 568

JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 574

 

ALL AROUND

CHAMPION HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 391

CLASS C WINNER BOLDT WILLIAM WEST HENRIETTA NY 380

JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 378

 

*******************************************************************************

 

 

2016 CARDINAL CLASSIC

 

EVENT # 4 - AJ'S/RIO AMMO SINGLES PD ENTRY 282

JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 100

 

EVENT # 5 - RCD HANDICAP PD ENTRY 447

7TH PLACE SLATER JUSTIN T PHELPS NY 97

 

EVENT # 6 - COLRAIN DOUBLES PD ENTRY 341

JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 96

 

EVENT # 7 - DAWSON'S HANDICAP PD ENTRY 714

6TH PLACE VALVO ANTHONY C ORCHARD PARK NY 98

10TH PLACE BIFULCO JOSEPH V WEST SENECA NY 97

SR. VETERAN WINNER MINCEL MICHAEL WEST FALLS NY 100

 

EVENT # 8 - EAGLE GOLF CARS SINGLES PD ENTRY 688

CLASS A RUNNER UP REGAN JOSEPH E ATTICA NY 100

CLASS B WINNER BIFULCO JOSEPH V WEST SENECA NY 100

JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 100

 

EVENT # 9 - EAGLE GOLF CARS HANDICAP

CHAMPION DAILEY HOWARD OLD FORGE NY 99

3RD PLACE HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 98

4TH PLACE MINCEL MICHAEL WEST FALLS NY 98

 

EVENT # 10 - JACK ALDRIDGE CLASS SINGLES PD ENTRY 845

CLASS B WINNER MINCEL MICHAEL WEST FALLS NY 99

LADY 1 WINNER DECKER TIFFANY J JAMESTOWN NY 100

 

EVENT # 11 - AUSTIN M. JACOB HANDICAP PD ENTRY 873

3RD PLACE TARTICK GREG PENDLETON NY 98

4TH PLACE HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 98

SR. VETERAN WINNER MINCEL MICHAEL WEST FALLS NY 97

 

EVENT # 12 - HARLAN CAMPELL JR CLASS DOUBLE PD ENTRY 530

CLASS D WINNER RENZONI JOHN A EDEN NY 95

JUNIOR WINNER LINDSTROM CALEB J HAMBURG NY 98

JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 99

SUB VETERAN WINNER WOMER URBAN R SKANEATELES NY 99

 

EVENT # 13 - SINGLES CHAMPIONSHIP PD ENTRY 1007

JUNIOR WINNER LINDSTROM CALEB J HAMBURG NY 198

VETERAN WINNER MACEWICZ JOSEPH L N SYRACUSE NY 199

 

EVENT # 14 - DOUBLES CHAMPIONSHIP PD ENTRY 573

CLASS D WINNER NICHOLS EDWARD G BINGHAMTON NY 93

JUNIOR WINNER LINDSTROM CALEB J HAMBURG NY 100

JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 98

 

EVENT # 15 - HANDICAP CHAMPIONSHIP PD ENTRY 801

SR. VETERAN RUNNER UP MINCEL MICHAEL WEST FALLS NY 93

 

ALL AROUND

JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 384

 

HIGH OVER ALL

JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 1259

**********************************************************************************************

Event # 1 Total Shooters: 856

2016 GRAND AMERICAN HODGDON POWDER SINGLES

AA Third VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 100

 

Event # 2 Total Shooters: 837

2016 GRAND AMERICAN TRAP & FIELD HANDICAP

Jr. Gold Runner-up SLATER JUSTIN T PHELPS NY 96

 

Event # 4 Total Shooters: 928

2016 GRAND AMERICAN MEC SHOOTING SPORTS SINGLES

Class AAA Champion FOX JR MICHAEL W EAST SPRINGFIELD NY 100

 

Event # 5 Total Shooters: 929

2016 GRAND AMERICAN TRAPSHOOTING USA HANDICAP

(21.0 - 22.5) Runner-up CARROLL DOUGLAS R PHOENIX NY 97

(27.0) Runner-up FOX JR MICHAEL W EAST SPRINGFIELD NY 97

Jr. Gold Champion SLATER JUSTIN T PHELPS NY 98

 

Event # 6 Total Shooters: 749

2016 GRAND AMERICAN ZOLI INTERNATIONAL DBLS

Class B Runner-up ROBBINS CURTIS V PINE CITY NY 98

 

Event # 7 Total Shooters: 1,090

2016 GRAND AMERICAN STERLING CUT GLASS SINGLES

Class AA Third FLINT JAMES H BARKER NY 100

Jr. Gold Runner-up SLATER JUSTIN T PHELPS NY 100

 

Event # 10 Total Shooters: 1,365

2016 GRAND AMERICAN NRA SINGLES

Class A Third ALDERSON DONALD P WARSAW NY 199

 

Event # 11 Total Shooters: 1,330

2016 GRAND AMERICAN KRIEGHOFF 100 HANDICAP

Jr. Gold Runner-up VENDEL CHRISTOPHER J ROCHESTER NY 98

 

Event # 12 Total Shooters: 1,060

2016 GRAND AMERICAN RIO AMMO DOUBLES

Class AAA Third SLATER JUSTIN T PHELPS NY 99

 

Event # 13 Total Shooters: 1,440

2016 GRAND AMERICAN BLASER HANDICAP

Event Eighth VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 97

Sub Vet Champion LINDSTROM JOSEPH A HAMBURG NY 98

Vet Champion SCHIAVI WAYNE I OAKFIELD NY 98

 

Event # 14 Total Shooters: 1,173

2016 GRAND AMERICAN WENIG DOUBLES

Jr. Gold Champion SLATER JUSTIN T PHELPS NY 99

Vet Champion HAZELET DAVID T AMHERST NY 98

 

 

Total Shooters: 928

2016 GRAND AMERICAN ATA PRELIMINARY HOA 1000 TGTS

Jr. Gold Champion SLATER JUSTIN T PHELPS NY 972

 

Total Shooters: 1,365

2016 GRAND AMERICAN E-Z-GO HAA PRELIM WEEK

Jr. Gold Third VENDEL CHRISTOPHER J ROCHESTER NY 392

 

Total Shooters: 856

2016 GRAND AMERICAN WINCHESTER SUPER 500 SGLS

Class AAA Third VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 498

 

Total Shooters: 700

2016 GRAND AMERICAN ATA SUPER 500 DBLS

Class B Champion ROBBINS CURTIS V PINE CITY NY 479

 

Total Shooters: 837

2016 GRAND AMERICAN MILLENNIUM LUXURY COACHES SUPER 500 HDCP

(27.0) Champion VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 479

Jr. Gold Runner-up SLATER JUSTIN T PHELPS NY 476

 

Event # 16 Total Shooters: 1,762

2016 GRAND AMERICAN PRES. WAYNE MORRIS HANDICAP BY PERAZZI

(27.0) Third FOX JR MICHAEL W EAST SPRINGFIELD NY 97

 

Event # 17 Total Shooters: 1,437

2016 GRAND AMERICAN DOWNRANGE MANUFACTURING DBLS CLASS CHAMPIONSHIP

Class A Fourth LINDSTROM CALEB J HAMBURG NY 98

Jr. Gold Champion SLATER JUSTIN T PHELPS NY 100

 

Event # 19 Total Shooters: 1,823

2016 GRAND AMERICAN CLEVER AMMUNITION HANDICAP

Event Runner-up HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 98

 

Event # 20 Total Shooters: 1,440

2016 GRAND AMERICAN KUBOTA DOUBLES

Class D Champion OSTRANDER GERRY D LOCKE NY 95

 

Event # 22 Total Shooters: 1,583

2016 GRAND AMERICAN ATA WORLD DBLS CHAMPIONSHIP BY FEDERAL

Event Third VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 100

 

Total Shooters: 1,720

2016 GRAND AMERICAN ATA HOA BY PRIZE POSSESSIONS - 1000 TGTS GRAND

Class AAA Runner-up VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 981

 

Total Shooters: 856

2016 GRAND AMERICAN WHITE FLYER HOA 2600 TGTS CHAMPIONSHIP

Class AAA Champion VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 2,539

 

 

 

CHRIS VENDEL FROM ROCHESTER NEW YORK

WILL BE INDUCTED INTO THE

ATA HALL OF FAME

NEXT YEAR DURING THE GRAND AMERICAN

WELL DONE CHRIS ON ALL YOUR ACCOMPLISHMENTS

 

 

 

 

*******************************************************************************************************

 

2016 EASTERN ZONE SHOOT

 

HOSTED BY

NYSATA HOME GROUNDS

 

Wednesday, July 20, 2016

 

WARM-UP WEDESDAY


 

 

DAY ONE

 

WARM-UP SINGLES

NUMBER OF SHOOTERS _49__

                                                16 YARD SINGLES                        100 Targets

OPEN

NAME

STATE

SCORE

AAA

KIE KABABIK

DE

99

AA

KEITH MIRANDA

NY

100

A

JERRY QUINTAL

NY

98

B

ROY OFFHAUS

NY

99

C

LAWRENCE DAIGLER

NY

98

D

ANTHONY JOHNSON

NY

97

 

 

 

HOSTED BY

NYSATA HOME GROUNDS

 

Wednesday, July 20, 2016

 

WARM-UP WEDESDAY

 

 

DAY ONE

 

WARM-UP HANDICAP

NUMBER OF SHOOTERS _52___

                                                HANDICAP                                     100 Targets

OPEN

NAME

STATE

SCORE

18-20

ROBERT MITCHELL

NY

97

21-22

TODD HOSBACH

NY

96

23-24

THOMAS LANDER

NY

      93

25-27

GREGORY SMITH

RI

96

 

 

HOSTED BY

NYSATA HOME GROUNDS

 

Wednesday, July 20, 2016

 

WARM-UP WEDESDAY


 

 

DAY ONE

 

WARM-UP DOUBLES

NUMBER OF SHOOTERS _44__

                                                DOUBLES                                                 50 Pair

OPEN

NAME

STATE

SCORE

AAA

KIE KABABIK

DE

98

AA

GREGORY SMITH

RI

93

A

CALEB LINDSTROM

NY

96

B

EDDIE COTTON

NY

93

C

RANSOM SCHROM

NY

91

D

RICHARD HARDING

NY

88

 

First Day

 

HOSTED BY

NYSATA HOME GROUNDS

 

Thursday, July 21, 2016

 

2016 EASTERN ZONE

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT


http://nysata.com/EASTERN%20ZONE.gif

1

 

PETER TSEMENTZIZ SINGLES

NUMBER OF SHOOTERS _220_

                                                EVENT 1 – SINGLES                     100 Targets

RESIDENT

NAME

STATE

SCORE

CHAMPION

ROBERT NIHTILA

MA

100

AAA

JAKE LEVIN

QU

100

AA

JAMES FLINT

NY

100

A

JOSEPH MACEWICZ

NY

99

B

SCOTT HOTALING

NY

99

C

JOE SISSANO

NJ

98

D

TYLER BELL

NY

97

LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

100

LADY II

KATE SCHMIDT

PA

99

SJR

STEVEN SHUMAN

PA

99

JR

EVAN MOOD

PA

98

JR GOLD

KIE KABABIK

DE

100

SUB-VET

GREGORY SMITH

RI

100

VET

JOHN FEDERICI

RI

100

SR VET

JOHN WALLACE

NY

100

 

 

First Day

 

HOSTED BY

NYSATA HOME GROUNDS

 

Thursday, July 21, 2016

 

2016 EASTERN ZONE

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT


http://nysata.com/EASTERN%20ZONE.gif

2

 

GREGORY SMITH HANDICAP

NUMBER OF SHOOTERS _199_

                                                EVENT 2 - HANDICAP                 100 Targets

RESIDENT

NAME

STATE

SCORE

CHAMPION

ANOTONIO LOBO

CT

99

RU

THOMAS LANDER

NY

97

3RD 

BRADLEY HEATH

NY

96

4TH

FRANK BONAIUTO

ON

96

5TH

CHRIS VENDEL

NY

96

LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

93

LADY II

ELIZABETH PICZKO

NY

97

SJR

NOAH MCCOY

CT

90

JR

MARK JOHN TRAGESER

NY

95

JR GOLD

JUSTIN SLATER

NY

97

SUB-VET

GREGORY SMITH

RI

97

VET

LARRY SHADE

PA

95

SR VET

JACK WILCOX

NY

97

 

First Day

 

HOSTED BY

NYSATA HOME GROUNDS

 

Thursday, July 21, 2016

 

2016 EASTERN ZONE

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT


http://nysata.com/EASTERN%20ZONE.gif

3

 

IAN DARROCH DOUBLES

NUMBER OF SHOOTERS _163_

                                      EVENT 3 - DOUBLES                                       50 Pair

CHAMPION

KIE KABABIK

DE

99

AAA

AARON POLLAK

VT

98

AA

URBAN WOMER

NY

97

A

VINCENT BARRANCO

NY

97

B

CHRISTIAN KOERBLER

PA

97

C

JEFF BELL

NY

96

D

AUTUMN BERGERON

ON

93

LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

97

LADY II

LISA LONG

PA

93

SJR

DUNCAN STEVENSON

NJ

95

JR

EVAN MOOD

PA

98

JR GOLD

IAN DARROCH

PA

96

SUB-VET

ANDY PEPKO

CT

98

VET

PAUL SHAW

ON

99

SR VET

MICHAEL MINCEL

NY

95

 

Second Day

 

HOSTED BY

NYSATA HOME GROUNDS

 

Friday, July 22, 2016

 

2016 EASTERN ZONE

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT


http://nysata.com/EASTERN%20ZONE.gif

4

EASTERN ZONE SINGLES CLASS CHAMPIONSHIP

NUMBER OF SHOOTERS __291__

                                                          EVENT 4 – SINGLES                    100 Targets

ATA RESIDENT

NAME

STATE

SCORE

ATA AAA

ROBERT NIHTILA JR

 

100

AAA RU

CHRIS VENDEL

NY

100

3RD

AARON POLLAK

 

100

ATA AA

DAVID DARROCH

PA 

 

AA RU

STEVEN MILLER

 

100

 3RD

GLENN LASH

 

100

ATA A

ROBERT OSWALD

NY

99

A RU

DAVID GONYEAU

NY

98

3RD

JEFFREY GRAUPP

 

98

ATA B

SCOTT HOTALING

 

99

B RU

EDIIE GIZA

NY

99

3RD

SERGE PELLETIER

 

98

ATA C

RICHARD KISSELSTEIN

NY

99

C RU

LEONARD RIEDL

NY

 

3RD

RICHARD HARDING

NY

96

ATA D

JOHN HEATH

NY

97

D RU

FRANK MORTON

CT

96

3RD

MARK DELUCA

 

95

LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

99

LADY I RU

TIFFANY DECKER

NY

97

LADY II

PATRICIA CARD

 

96

LADY II RU

KATE SCHMIDT

PA

96

SJR

MEGHAN DARROUGH

PA

96

SJR RU

DUNCAN STEVENSON

NJ

95

JR

STEOHEN MACNEAL

PA

100

JR RU

JACK NOFTZ

PA

99

JR GOLD

JUSTIN SLATER

NY

99

JR GOLD RU

CHRISTOPHER VENDEL

NY

98

SUB-VET

URBAN WOMER

NY

100

SUB-VET RU

STEVEN HUBER

PA

100

VET

JAMES S SMILEY

 

100

VET RU

KEITH MIRANDA

NY

100

SR VET

JOHN WALLACE

NY

99

SR VET RU

JAMES S WRIGHT

NY

97

 

 

 

Second Day

 

HOSTED BY

NYSATA HOME GROUNDS

 

Friday, July 22, 2016

 

2016 EASTERN ZONE

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT


http://nysata.com/EASTERN%20ZONE.gif

5

 

EASTERN ZONE PRE-HANDICAP CHAMPIONSHIP

NUMBER OF SHOOTERS _269_

EVENT 5 - HANDICAP                 100 Targets

RESIDENT ZONE

NAME

STATE

SCORE

CHAMPION

BRIAN LUTHER

NY

98

RU

DAVID DARROUGH

PA

98

3RD

JOHN MANETTA II

PA

96

4TH

CHRIS VENDEL

NY

96

5TH

TYLOR BIGRAS

VT

96

6TH

GLENN LASH

PA

95

7TH

FRANK MORTON

CT

94

8TH

DONALD GROSSMAN

NY

94

9TH

BRADLEY HEATH

NY

94

10TH

JAMES FLINT

NY

94

LADY I

SUZANNE SHEAFFER

NY

93

LADY I RU

TAMMY WILDENSTEIN

NY

93

LADY II

FRANCES MITCHELL

NY

93

LADY II RU

LISA LONG

PA

89

SJR

MEGHAN DARROUGH

PA

90

SJR RU

DUNCAN STEVENSON

NJ

90

JR

CHARLES SMILEY

NY

97

JR RU

JACK NOFTZ

PA

95

JR GOLD

JUSTIN SLATER

NY

95

JR GOLD RU

BRIAN SNYDER

PA

94

SUB-VET

RICHARD KISSELSTEIN

NY

97

SUB-VET RU

STEVEN HUBER

PA

95

VET

PAUL SHAW

ON

96

VET RU

LARRY SHADE

PA

96

SR VET

JOE SISSANO

NJ

96

SR VET RU

JOHN RENZONI

NY

93

 

Second Day

 

HOSTED BY

NYSATA HOME GROUNDS

 

Friday, July 22, 2016

 

2016 EASTERN ZONE

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT


http://nysata.com/EASTERN%20ZONE.gif

6

DOUBLES CLASS CHAMPIONSHIP

NUMBER OF SHOOTERS _201__

EVENT 6 – DOUBLES                                      50 Pair

ATA RESIDENT

NAME

STATE

SCORE

ATA AAA

RONALD PEDRO

RI

99

AAA RU

 

 

 

BRADLEY HEATH

NY

98

3RD

CHRIS VENDEL

NY

98

ATA AA

JAMES FLINT

NY

99

AA RU

MARK POLOJAC

PA

98

 3RD

DENNIS DEVAUX

VT

98

ATA A

DAVID DARROUGH

PA

97

A RU

BRIAN SCUSSEL

CT

97

3RD

DONALD HENNING

ON

96

ATA B

SAUMYENDRA SINGH

NH

94

B RU

ROBERT OSWALD

NY

94

3RD

THOMAS BROOKS

MA

93

ATA C

RANSOM SCHROM

NY

92

C RU

DOUG DIVELLO

NY

90

3RD

JOHN TROISI

MA

89

ATA D

DEBORAH BELL

NY

93

D RU

ROBERT BATTISTA

NJ

93

3RD

MIKE STINER

NY

91

 

 

Second Day

 

HOSTED BY

NYSATA HOME GROUNDS

 

Friday, July 22, 2016

 

2016 EASTERN ZONE

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT


http://nysata.com/EASTERN%20ZONE.gif

6

 

DOUBLES CLASS CHAMPIONSHIP

NUMBER OF SHOOTERS _201__

EVENT 6 – DOUBLES                                       50 Pair

RESIDENT ZONE

NAME

STATE

SCORE

LADY I

BETHANY BREIGHNER

PA

98

LADY I RU

TIFFANY DECKER

NY

94

LADY II

EVELYN KAZEN

MA

88

LADY II RU

LISA LONG

PA

85

SJR

DUNCAN STEVENSON

NJ

95

SJR RU

WESLEY BEAVER

PA

91

JR

EVAN MOOD

PA

97

JR RU

CALEB LINDSTROM

NY

95

JR GOLD

JUSTIN SLATER

NY

99

JR GOLD RU

KIE KABABIK

DE

98

SUB-VET

DAN GRIS

ON

98

SUB-VET RU

CARRYOVER

 

 

VET

PHILLIP WRIGHT

NH

98

VET RU

GEORGE WRIGHT

NJ

97

SR VET

JOHN RUDY

NY

95

SR VET RU

CARL WAGNER

NY

93

 

Third Day

 

HOSTED BY

NYSATA HOME GROUNDS

 

Saturday, July 23, 2016

 

2016 EASTERN ZONE

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT


http://nysata.com/EASTERN%20ZONE.gif

7

 

EASTERN ZONE SINGLES CHAMPIONSHIP

NUMBER OF SHOOTERS _371_

EVENT 7 – SINGLES                    200 Targets

ATA RESIDENT

NAME

STATE

SCORE

ATA CHAMPION

PAUL SHAW

ON

200

ATA RU

ROBERT NIHTILA

MA

200

ATA AAA

ANTONIO LOBO

CT

200

AAA RU

ROBERT MALMSTEDT

NJ

199

3RD

DAVID PROPER

NY

199

ATA AA

RICHARD LATOUF

CT

196

AA RU

TYLOR BIGRAS

VT

196

3RD

RANSOM SCHROM

NY

196

ATA A

LELAND SMITH

NY

196

A RU

MICHAEL LATOCHA

NY

195

3RD

WILLIAM WALLIS

NY

195

ATA B

RICHARD LONG

PA

197

B RU

THOMAS WALTER JR

NY

195

3RD

SERGE PELLETIER

QU

195

ATA C

GEORGE HART

NY

195

C RU

MARC MONTPETIT

QU

190

3RD

JACK MCILROY

NY

189

ATA D

FRANK MORTON

CT

192

D RU

MICHAEL STEVENSON

NJ

191

3RD

MARK DELUCA

MA

187

 

 

 

 

HUSBAND AND WIFE

HEIDI WOMER AND URBAN WOMER

NY

389

PARENT AND CHILD

CHRIS VENDEL AND CHRISTOPHER VENDEL

NY

393

ATA LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

197

LADY 1 RU

NANCY PATTERSON

MA

196

ATA LADY II

LISA LONG

PA

190

LADY 2 RU

VIKI HATCH

NY

189

ATA JR GOLD

JUSTIN SLATER

NY

198

JR GOLD RU

KIE KABABIK

DE

198

ATA JR

STEPHEN MACNEAL

PA

195

JR RU

CALEB LINDSTROM

NY

194

ATA SJR

DUNCAN STEVENSON

NJ

189

SJR RU

PATRICK BRIEN

NY

188

ATA SUB-VET

STEVEN HUBER

PA

197

SUB-VET RU

FRANK PASCOE

PA

197

ATA VET

JAMES SMILEY SR

NY

198

VET RU

KEN TOFFERI

VT

198

ATA SR VET

JAMES S WRIGHT

NY

197

SR VET RU

PETER MASTROGIOVANNI

MA

197

WHEELCHAIR

FRANK PENESKY

PA

172

 

Third Day

 

HOSTED BY

NYSATA HOME GROUNDS

 

Saturday, July 23, 2016

 

2016 EASTERN ZONE

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT


http://nysata.com/EASTERN%20ZONE.gif

7

 

EASTERN ZONE SINGLES CHAMPIONSHIP

NUMBER OF SHOOTERS _371_

EVENT 7 – SINGLES                    200 Targets

ATA RESIDENT

NAME

STATE

SCORE

ATA CHAMPION

PAUL SHAW

ON

200

ATA RU

ROBERT NIHTILA

MA

200

ATA AAA

ANTONIO LOBO

CT

200

AAA RU

ROBERT MALMSTEDT

NJ

199

3RD

DAVID PROPER

NY

199

ATA AA

RICHARD LATOUF

CT

196

AA RU

TYLOR BIGRAS

VT

196

3RD

RANSOM SCHROM

NY

196

ATA A

LELAND SMITH

NY

196

A RU

MICHAEL LATOCHA

NY

195

3RD

WILLIAM WALLIS

NY

195

ATA B

RICHARD LONG

PA

197

B RU

THOMAS WALTER JR

NY

195

3RD

SERGE PELLETIER

QU

195

ATA C

GEORGE HART

NY

195

C RU

MARC MONTPETIT

QU

190

3RD

JACK MCILROY

NY

189

ATA D

FRANK MORTON

CT

192

D RU

MICHAEL STEVENSON

NJ

191

3RD

MARK DELUCA

MA

187

 

 

 

 

HUSBAND AND WIFE

HEIDI WOMER AND URBAN WOMER

NY

389

PARENT AND CHILD

CHRIS VENDEL AND CHRISTOPHER VENDEL

NY

393

ATA LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

197

LADY 1 RU

NANCY PATTERSON

MA

196

ATA LADY II

LISA LONG

PA

190

LADY 2 RU

VIKI HATCH

NY

189

ATA JR GOLD

JUSTIN SLATER

NY

198

JR GOLD RU

KIE KABABIK

DE

198

ATA JR

STEPHEN MACNEAL

PA

195

JR RU

CALEB LINDSTROM

NY

194

ATA SJR

DUNCAN STEVENSON

NJ

189

SJR RU

PATRICK BRIEN

NY

188

ATA SUB-VET

STEVEN HUBER

PA

197

SUB-VET RU

FRANK PASCOE

PA

197

ATA VET

JAMES SMILEY SR

NY

198

VET RU

KEN TOFFERI

VT

198

ATA SR VET

JAMES S WRIGHT

NY

197

SR VET RU

PETER MASTROGIOVANNI

MA

197

WHEELCHAIR

FRANK PENESKY

PA

172

 

Fourth Day

 

HOSTED BY

NYSATA HOME GROUNDS

 

Sunday, July 24, 2016

 

2016 EASTERN ZONE

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT


http://nysata.com/EASTERN%20ZONE.gif

8

EASTERN ZONE DOUBLES CHAMPIONSHIP

NUMBER OF SHOOTERS _233_

EVENT 8 – DOUBLES                                      50 Pair

ATA RESIDENT

NAME

STATE

SCORE

ATA CHAMPION)

IAN DARROCH

PA

100

ATA RU

AARON POLLAK

VT

99

ATA AAA

DONALD SCHAFFER JR

PA

99

AAA RU

BRADLEY HEATH

NY

98

ATA AA

ROBERT EDWARDS

NY

99

AA RU

CHRIS LANDON

NY

98

ATA A

TIMOTHY WILCOX

NY

98

A RU

STEVEN BIGRAS

VT

97

ATA B

SAUMYENDRA SINGH

NH

95

B RU

THOMAS BROOKS

MA

95

ATA C

DOUG DIVELLO

NY

95

C RU

RANSOM SCHROM

NY

95

ATA D

LESLIE SLATER

NY

92

D RU

JON DASKAVITZ

NY

91

ATA LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

96

LADY 1 RU

BETHANY BREIGHNER

PA

93

ATA LADY II

LISA LONG

PA

91

LADY 2 RU

JOYCE MORRIS

RI

85

ATA JR GOLD

JUSTIN SLATER

NY

98

JR GOLD RU

KIE KABABIK

DE

97

ATA JR

EVAN MOOD

PA

94

JR RU

CHRISTIAN LERBLER

PA

93

ATA SJR

DUNCAN STEVENSON

NJ

97

SJR RU

WESLEY BEAVER

PA

92

ATA SUB-VET

URBAN WOMER

NY

98

SUB-VET RU

FRANK PASCOE

PA

98

ATA VET

                        JOHN FEDERICI

RI

98

VET RU

                         KEN TOFFERI

VT

97

ATA SR VET

                     MICHAEL MINCEL

NY

97

SR VET RU

               SHELDON HOSTETTER

PA

94

 

Fourth Day

 

HOSTED BY

NYSATA HOME GROUNDS

 

Sunday, July 24, 2016

 

2016 EASTERN ZONE

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT


http://nysata.com/EASTERN%20ZONE.gif

9

 

EASTERN ZONE HANDICAP CHAMPIONSHIP

NUMBER OF SHOOTERS _321_

EVENT 9 - HANDICAP                 100 Targets

ATA RESIDENT

NAME

STATE

SCORE

ATA CHAMPION

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

99

ATA RU

DONALD SCHAFFER JR

PA

98

ATA 3RD

THOMAS WALTER JR

NY

97

ATA 4TH

JON DASKAVITZ

NY

97

ATA 5TH

RONALD SEVIGNY

NH

96

ATA 6TH

ALAN BELL

NY

96

ATA 7TH

JENNA COYNE

NY

96

ATA 8TH

ALAN SWARTZ

ON

96

ATA 9TH

SAMUEL ASTUTO

NY

95

ATA 10TH

RANSOM SCHROM

NY

95

ATA LADY I

NANCY PATTERSON

MA

95

LADY I RU

MARY DRIES

NY

94

ATA LADY II

FRANCES MITHCHELL

NY

93

LADY II RU

LISA LONG

PA

93

ATA JR GOLD

BRIAN SNYDER

PA

96

JR GOLD RU

KIE KABABIK

DE

94

ATA JR

TYLER BELL

NY

98

JR RU

STEPHEN MACNEAL

PA

97

ATA SJR

MEGHAN DARROUGH

PA

93

SJR RU

DUNCAN STEVENSON

NJ

93

ATA SUB-VET

ROBERT GREEN

NY

96

SUB-VET RU

URBAN WOMER

NY

96

ATA VET

JAMES SMILEY SR

NY

97

VET RU

GEORGE WRIGHT

NJ

95

ATA SR VET

LEROY COOK

PA

96

SR VET RU

JACK WILCOX

NY

95

WHEELCHAIR

JAMES REINHART

NY

95

 

Fourth Day

 

HOSTED BY

NYSATA HOME GROUNDS

 

Sunday, July 24, 2016

 

2016 EASTERN ZONE

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT


http://nysata.com/EASTERN%20ZONE.gif

7-9

 

HIGH-ALL-AROUND  (HAA)

RESIDENT

NAME

STATE

SCORE

ATA HAA CHAMPION

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

392

 

HIGH-ALL-AROUND (HAA)

RESIDENT ZONE

NAME

STATE

SCORE

HAA RU

DAVE BICKNELL

CT

390

HAA AAA

DONALD SCHAFFER JR

PA

389

HAA AA

JAMES SMILEY SR

NY

387

HAA A

JOSHUA BUCHIERE

NY

379

HAA B

FRANK BONAIUTO JR

ON

381

HAA C

LEONARD RIEDL

NY

371

HAA D

RONALD SEVIGNY

NH

359

HAA LADY I

NANCY PATTERSON

MA

383

HAA LADY II

LISA LONG

PA

374

JR GOLD

KIE KABABIK

DE

389

HAA JR

CALEB LINDSTROM

NY

380

HAA SJR

DUNCAN STEVENSON

NJ

379

HAA SUB-VET

URBAN WOMER

NY

389

HAA VET

PAUL SHAW

ON

390

HAA SR VET

MICHAEL LATOCHA

NY

378

 

 

Fourth Day

 

HOSTED BY

NYSATA HOME GROUNDS

 

Sunday, July 24, 2016

 

2016 EASTERN ZONE

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT


http://nysata.com/EASTERN%20ZONE.gif

1-9

 

(CLASS BASED ON 16-YARD CLASSIFICATION IN EVENT 1)

HIGH-OVER-ALL (HOA)

RESIDENT ZONE

NAME

STATE

SCORE

HOA CHAMPION

JUSTIN SLATER

NY

971

HOA RU

CHRIS VENDEL

NY

970

HOA AAA

ROBERT MALMSTEDT

NJ

963

HOA AA

JAMES FLINT

NY

957

HOA A

DONALD FEEG

PA

938

HOA B

FRANK BONAIUTO JR

ON

944

HOA C

DONALD GROSSMAN

NY

912

HOA D

AUTUMN BERGERON

ON

883

HOA LADY I

DEBORAH OHYE NEILSON

PA

968

HOA LADY II

LISA LONG

PA

925

HOA SJR

DUNCAN STEVENSON

NJ

937

HOA JR

CALEB LINSDTROM

NY

944

HOA JR GOLD

KIE KABABIK

DE

970

HOA SUB-VET

URBAN WOMER

NY

961

HOA VET

PAUL SHAW

ON

963

HOA SR VET

SHELDON HOSTETTER

PA

934

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NEW BENCHES AND GUN RACKS

 

 

The support we received for the new score chairs was amazing.

Many shooters were disappointed that they were unable to donate for the chairs last year.

We are looking at these beautiful benches and gun racks to compliment our new chairs.

Cost per bench and rack is $375.00 for the set.  We would like to place one on every field.

We would also provide a nameplate on the units for donor recognition.

 

If you are interested, please send an email to jim.davis@nysata.com.

 

We thank all the shooters, clubs and businesses for their continued support.

It is very much appreciated.!!

 

 

*********************************************************************************

2016 PA GRAND

 

EVENT # 1 - INDEPENDENCE SINGLES

CHAMPION LANDON CHAD W... GENOA NY 100

CLASS A WINNER ROBBINS CURTIS V... PINE CITY NY 99

CLASS D RUNNER UP BEAUSEJOUR REMI C... STATEN ISLAND NY 96

JUNIOR RUNNER UP CONINGSBY ALEXCIS... GENOA NY 98

JUNIOR GOLD RUNNER UP SLATER JUSTIN T ...PHELPS NY 99

VETERAN RUNNER UP MIRANDA KEITH C... COMMACK NY 100

LADY 1 RUNNER UP BARNEY GIZA CATHERINE... EAST SYRACUSE NY 99

 

EVENT # 2 - INDEPENDENCE HANDICAP

CHAMPION DAVIS TERRY P... PERKINSVILLE NY 98

4TH PLACE KINNER LANNY... ROCK STREAM NY 96

7TH PLACE VENDEL CHRIS ...ROCHESTER NY 95

JUNIOR GOLD WINNER VENDEL CHRISTOPHER... ROCHESTER NY 93

JUNIOR GOLD RUNNER UP SLATER JUSTIN T... PHELPS NY 93

SUB VETERAN WINNER WOMER URBAN R... SKANEATELES NY 97

 

EVENT # 3 - INDEPENDENCE DOUBLES

CHAMPION SLATER JUSTIN T... PHELPS NY 98

CLASS B WINNER OSWALD ROBERT M... GREENLAWN NY 96

CLASS B RUNNER UP MIRANDA KEITH C... COMMACK NY 94

 

EVENT # 4 - SINGLES CHAMPIONSHIP

CHAMPION LANDON CHAD W... GENOA NY 200

CLASS A RUNNER UP SCHROM RANSOM C... ESPERANCE NY 198

CLASS D RUNNER UP BEAUSEJOUR REMI C ...STATEN ISLAND NY 193

JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T...PHELPS NY 199

SUB VETERAN RUNNER UP WOMER URBAN R... SKANEATELES NY 198

VETERAN RUNNER UP OSTRANDER GERRY D... LOCKE NY 197

LADY 1 RUNNER UP BARNEY GIZA CATHERINE... EAST SYRACUSE NY 192

 

EVENT # 5 - FIRECRACKER HANDICAP

9TH PLACE DRIES JAMES E... AUBURN NY 95

JUNIOR GOLD WINNER ROBBINS ZACCHEUS V... PINE CITY NY 95

SUB VETERAN WINNER HORENBURG THOMAS A... STATEN ISLAND NY 97

LADY 1 RUNNER UP BARNEY GIZA CATHERINE... EAST SYRACUSE NY 95

 

EVENT # 6 - DOUBLES CHAMPIONSHIP

CLASS C WINNER SCHROM RANSOM C... ESPERANCE NY 94

JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T... PHELPS NY 98

JUNIOR GOLD RUNNER UP VENDEL CHRISTOPHER... ROCHESTER NY 95

SR. VETERAN WINNER LATOCHA MICHAEL... POMPEY NY 97

 

EVENT # 7 - HANDICAP CHAMPIONSHIP

JUNIOR GOLD WINNER ROBBINS ZACCHEUS V... PINE CITY NY 97

SR. VETERAN WINNER LATOCHA MICHAEL... POMPEY NY 96

LADY 1 RUNNER UP WOMER HEIDI S... SKANEATELES NY 95

 

ALL AROUND

JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T... PHELPS NY 390

SUB VETERAN WINNER WOMER URBAN R... SKANEATELES NY 387

SR. VETERAN WINNER LATOCHA MICHAEL... POMPEY NY 385

 

HIGH OVER ALL

JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T... PHELPS NY 770

SUB VETERAN WINNER WOMER URBAN R ...SKANEATELES NY 767

 

*************************************************************

 

2016 NEW YORK STATE SHOOTS

 

 

NORTHEASTERN GRAND

SEPTEMBER 13-18

 

PROGRAM

 

NEW YORK STATE ZONE SHOOTS

 

WESTERN

HAMBURG ROD & GUN

JUNE 11 & 12

Doubles Champion
David Cichelli. ...89

AA Daniel Tartick...86
Runner up James Flint...71

...

B Dave Proper...88
Runner up Tim Herbstsommer...85

C Joseph Lindstrom. ..81
Runner up Martin Gawron...79

D Joseph Bifulco...75
Runner up Dennis Rettke....72

Vet Brian Whalen....85

Sr Vet John Renzoni. ..83

Lady I Jenna Euscher. ...65

Jr Samantha Wagner. ...64

 

 

Singles Champion
David Cichelli....194
Runner up Greg Tartick...193

AA Rick Manning....190...
Runner up...James Flint..190

A Brian Euscher....193
Runner up....Gary McKeown. ..189

B Michael Meacham....186
Runner up...Dennis Rettke...186

C Christopher Klein....169
Runner up...Beth Lander...166

D Beverly Davies...172
Runner up....Marcia Jennings...169

Lady I Jenna Euscher. ..193

Vet Brian Whalen....192

Sr Vet John Renzoni....186

Jr Samantha Wagner...184

Sub Jr Bryce O'Brien....153

 

Handicap Champion

Don Rada...91

Runner up Mike Manzo...91

Lady I Marcia Jennings...83

Junior Samantha Wagner...85

Sub Junior Luke Dubois...79

Veteran Wayne Schiavi...80

Sr Veteran John Renzoni...90

18-21 Brian Euscher...87

runner up Lewis DuboisIII...87

22-23 Todd Hosbach...88

runner up Joseph Lindstrom...87

24-25 Chris McEwen...86

runner up Tom Lander...84

26-27 Scott Parker...88

runner up Dave Cichelli...86

HAA Dave Cichelli...369

runner up Mike Manzo...367

 

 

 

CENTRAL

POMPEY

JUNE 25 & 26

 

SINGLES CHAMPION

Brad Heath...197

Runner up Rich Kenyon...196

Lady Pat Logan...193

Junior Jim Kenyon...189

Veteran Cliff Haaf...192

Sr Veteran John Wallace...196

AA Tim Wilcox...196

runner up Mike Latocha...195

A Dave McCrea...196

runner up Gary French...193

B Marshall Taylor...192

runner up Deb Bell...192

C John Mark Tragesez...186

runner up Robert Ottavano...185

D Tom Sawyer...181

runner up Joe Sacco...179

 

Doubles Champion

Brad Heath...95

runner up Bob Weldin...92

Lady Deb Bell...86

Junior Jim Kenyon...86

Veteran Cliff Haaf...93

Sr Veteran John Rudy Sr...88

AA Mike Latocha...85

A Dave Corranti...89

runner up Richard Kenyon...82

B Jeff Bell...88

runner up Wayne Wilcox...88

C Jim Smiley...87

runner up

D George Panarisi ...89

runner up Mike Stiner...81

 

Handicap Champion

Jim Reinhart...96

runner up George Panarisi...95

Lady Tammy Wildenstein...87

Junior Charles Smiley...93

Veteran Jim Smiley...89

Sr Veteran Howard Hatch...91

18-21 Lee Hatfield...93

runner up Jim Kenyon...92

22-23 Jim Noyce...89

runner up Carl Slack...89

24-25 Travis Dann...90

runner up Rick Kenyon...88

26-27 Brad Heath...88

runner up Cliff Haaf...84

 

HAA Brad Heath...

runner up George Panarisi

 

 

 

EASTERN

 

PECONIC...WHORTLEKILL....STATEN ISLAND

AUGUST 27 & 28

 

Singles Champion

Robert Edwards...200

runner up Robert Oswald...199

Lady I Dorothy Concia...186

Junior Joseph Ardenta...128

Sub Junior Frank Zito...187

Veteran Keith Miranda...192

Sr Veteran George Olsen...196

AA Richard Burden...197

runner up Vincent Barranco...190

A Sonny Bezubeck...196

runner up Dal Ditomasso...195

B Nick Vergato...194

runner up Donald Grossman...192

C Richard Whitlock...195

runner up Keith Warno...194

D Edward Wyemann...194

runner up Susan Gullotta...182

 

Doubles Champion

Robert Oswald....94

runner up Vincent Barranco...93

Lady I Dorothy Concia...77

Junior Joseph Affanti...58

Sub Junior Frank Zito...88

Sr Veteran Henry Dawes...93

A Frank Bonvenuto...88

runner up Michael Waschitz...87

B Rui Carlos...90

runner up...Joe Cannizzo...89

C Thomas Hart...92

runner up Keith Warne...89

D Keith Unruh...85

runner up Richard Whitlock...83

 

Handicap Champion

Richard Whitlock...95

runner up Sonny Bezuber...94

Lady Toni Castro...81

Junior Joseph Affanti...65

Sub Junior Frank Zito...84

Veteran Michael Waschitz...94

Sr Veteran Henry Dawes...92

18-21 Kevin Unruh....93

runner up Richard Rivardo...93

22-23 Joe Longo...91

runner up Nick Gabriele...88

24-25 Sal Dittmasso...92

runner up Chris Peters...88

26-27 Richard Burden...79

runner up Dorothy Concia...77

 

HAA Champion

ROBERT OSWALD...380

Runner up

SONNY BEZUBEK

 

(any spelling errors I'm sorry....please email me with corrections)

click here to email me

 

 

 

 

 

********************************************************************************************************

 

2016 PENNSYLVANIA STATE SHOOT

 

EVENT # 2 - DEBORAH OHYE-NEILSON HANDICAP

JUNIOR GOLD WINNER BUCHIERE JOSHUA T... WALWORTH NY 95

LADY 1 WINNER SHEAFFER SUZANNE.... GROTON NY 96

LADY 1 RUNNER UP SLATER LESLIE... PHELPS NY 93

 

EVENT # 3 - DEBORAH OHYE-NEILSON DOUBLES

JUNIOR GOLD RUNNER UP SLATER JUSTIN T... PHELPS NY 94

 

COLONIAL CLASSIC SINGLES EV 1&4

CHAMPION VENDEL CHRISTOPHER... ROCHESTER NY 198

CLASS AAA RUNNER UP VENDEL CHRIS... ROCHESTER NY 197

VETERAN WINNER CLARY DAVID K... PHOENIX NY 196

 

EVENT # 5 - SCOTT HOLDREN HANDICAP

JUNIOR GOLD WINNER BUCHIERE JOSHUA T... WALWORTH NY 90

JUNIOR GOLD RUNNER UP SLATER JUSTIN T... PHELPS NY 90

VETERAN WINNER OSTRANDER GERRY D... LOCKE NY 94

VETERAN RUNNER UP CLARY DAVID K... PHOENIX NY 92

LADY 1 RUNNER UP SLATER LESLIE ...PHELPS NY 91

 

EVENT # 6 - IAN DARROCH DOUBLES

CLASS AAA RUNNER UP VENDEL CHRIS... ROCHESTER NY 96

JUNIOR GOLD RUNNER UP VENDEL CHRISTOPHER ...ROCHESTER NY 92

SUB VETERAN WINNER WOMER URBAN R.... SKANEATELES NY 96

 

COLONIAL CLASSIC ALL AROUND

CLASS AAA VENDEL CHRIS ...ROCHESTER NY 383

JUNIOR GOLD WINNER VENDEL CHRISTOPHER... ROCHESTER NY 376

 

EVENT # 7 - HALL OF FAME HANDICAP

6TH PLACE MATIUKAS PETER A ...ROCHESTER NY 91

JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T... PHELPS NY 90

 

EVENT # 8 - HALL OF FAME SINGLES

VETERAN WINNER OSTRANDER GERRY D... LOCKE NY 99

 

EVENT # 12 - CABELA'S DOUBLES

JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T... PHELPS NY 192

 

PRELIMINARY HIGH OVER ALL

CLASS AAA SAUER RICHARD L... SAUGERTIES NY 651

 

EVENT # 13 - RIO SINGLES

NON-RESIDENT CHAMPION VENDEL CHRIS... ROCHESTER NY 100

NON-RESIDENT CLASS D WINNER PICZKO ELIZABETH... NORTH CHILI NY 97

NON-RESIDENT JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T... PHELPS NY 99

NON-RESIDENT SUB VETERAN WINNER ABBOTT JERRY M... LYONS NY 100

NON-RESIDENT VETERAN WINNER OSTRANDER GERRY D... LOCKE NY 99

 

EVENT # 14 - RIO AMMUNITION HANDICAP

NON RESIDENT CHAMPION SAUER RICHARD L... SAUGERTIES NY 99

NON-RESIDENT 3RD PLACE SLATER JUSTIN T... PHELPS NY 97

NON-RESIDENT JUNIOR GOLD WINNER VENDEL CHRISTOPHER... ROCHESTER NY 99

NON-RESIDENT SUB VETERAN WINNER ASTUTO SAMUEL... ROCHESTER NY 96

NON-RESIDENT VETERAN WINNER CLARY DAVID K... PHOENIX NY 96

 

EVENT # 15 - RIO AMMUNITION DOUBLES

NON-RESIDENT CLASS AA WINNER SLATER JUSTIN T ...PHELPS NY 96

NON-RESIDENT JUNIOR GOLD WINNER VENDEL CHRISTOPHER ...ROCHESTER NY 97

NON-RESIDENT SUB VETERAN WINNER WOMER URBAN R... SKANEATELES NY 96

NON-RESIDENT LADY 1 WINNER DECKER TIFFANY J... JAMESTOWN NY 87

 

EVENT # 16 - SINGLES CLASS CHAMPIONSHIP

NON-RESIDENT CLASS AAA WINNER VENDEL CHRIS ...ROCHESTER NY 100

NON-RESIDENT CLASS A WINNER WASCHITZ MICHAEL... MONTICELLO NY 99

NON-RESIDENT CLASS D WINNER SCHIAVI WAYNE I... OAKFIELD NY 98

NON-RESIDENT JUNIOR GOLD WINNE SLATER JUSTIN T... PHELPS NY 100

NON-RESIDENT SUB VETERAN WINNER ABBOTT JERRY M... LYONS NY 100

NON-RESIDENT VETERAN WINNER CLARY DAVID K... PHOENIX NY 100

NON-RESIDENT SR. VETERAN WINNER LATOCHA MICHAEL... POMPEY NY 100

 

EVENT # 17 - EZ-GO HANDICAP

NON-RESIDENT RUNNER UP FOX JR MICHAEL W... EAST SPRINGFIELD NY 98

NON-RESIDENT JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T... PHELPS NY 97

NON-RESIDENT SUB VETERAN WINNER MASTIN RICHARD G... SPRINGWATER NY 96

NON-RESIDENT SR. VETERAN WINNER GARWOOD JR JOHN A ...DANSVILLE NY 96

NON-RESIDENT LADY 1 WINNER WILDENSTEIN TAMMY... CANDOR NY 94

 

EVENT # 18 - DOUBLES CLASS CHAMPIONSHIP

NON-RESIDENT CLASS AA WINNER FLINT JAMES H ...BARKER NY 97

NON-RESIDENT CLASS B WINNER GEBLER THOM... FRANKLINVILLE NY 94

NON-RESIDENT CLASS C WINNER OLECHNA LARRY C... AFTON NY 96

NON-RESIDENT JUNIOR GOLD WINNER VENDEL CHRISTOPHER ...ROCHESTER NY 99

NON-RESIDENT VETERAN WINNER COVEY KENNETH M... GROTON NY 97

 

EVENT # 19 - KRIEGHOFF HANDICAP

NON-RESIDENT 3RD PLACE GARWOOD JR JOHN A...DANSVILLE NY 96

NON-RESIDENT 4TH PLACE WYATT ROBERT J... SPRINGWATER NY 96

NON-RESIDENT 5TH PLACE VAZ VITALINO M...

FARMINGVILLE NY 96

NON-RESIDENT SR. VETERAN WINNER ARAGONA ANGELO... MINEOLA NY 97

NON-RESIDENT LADY 1 WINNER BELL DEBORAH ...MANLIUS NY 96

 

EVENT # 20 - DOUBLES CHAMPIONSHIP

NON-RESIDENT CLASS AAA RUNNER UP VENDEL CHRIS... ROCHESTER NY 98

NON-RESIDENT CLASS AA WINNER FASSBAUGH JOHN H... HOLLAND NY 98

NON-RESIDENT CLASS AA RUNNER UP FOX JR MICHAEL W... EAST SPRINGFIELD NY 96

NON-RESIDENT CLASS B WINNER COMPTON WILLIAM A... UNADILLA NY 97

NON-RESIDENT CLASS C WINNER SLIKER DOUGLAS W... SHERMAN NY 95

NON-RESIDENT CLASS C RUNNER UP LANDON CHAD W... GENOA NY 95

NON-RESIDENT JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T... PHELPS NY 98

NON-RESIDENT SUB VETERAN RUNNER UP WOMER URBAN R... SKANEATELES NY 97

NON-RESIDENT VETERAN WINNER HAAF CLIFF R ...CAZENOVIA NY 97

NON-RESIDENT VETERAN RUNNER UP HAZELET DAVID T ...AMHERST NY 97

NON-RESIDENT SR. VETERAN RUNNER UP WRIGHT JAMES S ...UNADILLA NY 95

NON-RESIDENT LADY 1 RUNNER UP DECKER TIFFANY J... JAMESTOWN NY 93

 

EVENT # 21 - SINGLES CHAMPIONSHIP

NON-RESIDENT CHAMPION SLATER JUSTIN T...PHELPS NY 200

NON-RESIDENT CLASS AA RUNNER UP DAVIS JOSHUA A... ITHACA NY 197

NON-RESIDENT CLASS B WINNER BELL JEFF... MANLIUS NY 197

NON-RESIDENT CLASS C RUNNER UP CANNIZZO JOSEPH S... PATCHOGUE NY 195

NON-RESIDENT CLASS D WINNER COYNE JENNA E...PITTSFORD NY 195

NON-RESIDENT CLASS D RUNNER UP GROSSMAN DONALD S... WAPPINGER FALLS NY 195

NON-RESIDENT VETERAN WINNER WALLIS WILLIAM L... HORSEHEADS NY 199

NON-RESIDENT SR. VETERAN WINNE WRIGHT JAMES S... UNADILLA NY 198

 

EVENT # 22 - HANDICAP CHAMPIONSHIP

NON-RESIDENT 4TH PLACE BARRANCO VINCENT... STATEN ISLAND NY 96

NON-RESIDENT 5TH PLACE PETERS CHRIS J... HOPEWELL JCT NY 96

NON-RESIDENT 7TH PLACE ROBBINS CURTIS V... PINE CITY NY 96

NON-RESIDENT JUNIOR GOLD RUNNER UP VENDEL CHRISTOPHER... ROCHESTER NY 92

NON-RESIDENT VETERAN WINNER HAZELET DAVID T... AMHERST NY 96

NON-RESIDENT VETERAN RUNNER UP GIZA EDDIE J... KIRKVILLE NY 96

NON-RESIDENT SR. VETERAN WINNER GARWOOD JR JOHN A... DANSVILLE NY 96

NON-RESIDENT LADY 1 WINNER WOMER HEIDI S... SKANEATELES NY 94

NON-RESIDENT LADY 1 RUNNER UP DECKER TIFFANY J... JAMESTOWN NY 93

 

ALL AROUND

NON-RESIDENT CLASS AA BARRANCO VINCENT... STATEN ISLAND NY 387

NON-RESIDENT JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T...PHELPS NY 389

NON-RESIDENT VETERAN WINNER HAZELET DAVID T... AMHERST NY 391

NON-RESIDENT SR. VETERAN WINNER WRIGHT JAMES S ...UNADILLA NY 382

NON-RESIDENT LADY 1 WINNER DECKER TIFFANY J... JAMESTOWN NY 381

 

HIGH OVER ALL

NON-RESIDENT CLASS AA FLINT JAMES H... BARKER NY 1044

NON-RESIDENT JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T ...PHELPS NY 1066

NON-RESIDENT SUB VETERAN WINNER WOMER URBAN R ...SKANEATELES NY 1041

NON-RESIDENT LADY 1 WINNER DECKER TIFFANY J... JAMESTOWN NY 986

 

*************************************************************************************************

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

                                                             

          

 

Shootscoreboard.com

CLICK THIS LINK TO LOOK UP YOUR SCORE

 

************************************************************************************************

2016 EASTERN ZONE SINGLES CHAMPION

Paul Shaw

Ontario

200X200

 

2016 EASTERN ZONE DOUBLES CHAMPION

Ian Darroch

PA

100X100

 

2016 EASTERN ZONE HANDICAP CHAMPION

 

Deborah Ohye Neilson

PA

99X100

 

 

 

 

 

 

 

2016 EMPIRE GRAND SINGLES CHAMPION

CHRIS VENDEL

200X200

 

2016 EMPIRE GRAND DOUBLES CHAMPION

DEBORAH OHYE NEILSON

99X100

 

2016 EMPIRE GRAND HANDICAP CHAMPION

THOMAS BROOKS

95X100

 

 

 

 

 

********************************************************************************************************

 

 

#########ATTENTION ALL GUN CLUBS#########

 

PLEASE UPDATE YOUR CONTACT INFORMATION FOR YOUR GUN CLUB.

IN AN EFFORT TO KEEP COSTS DOWN WE WOULD LIKE TO USE EMAIL AS MUCH AS POSSIBLE.

 

Update Gun Club Contact Information Form

 

 

IF YOU WOULD LIKE TO USE EMAIL PLEASE SEND ME AN EMAIL

DOZER40B@AOL.COM

 

 

 


2015 NEW YORK STATE TEAMS HAVE BEEN ANNOUNCED

2015 High Average Shooters

High Male 16 Yard....Chris Vendel....4800 targets....99 average

High Lady 16 Yard....Peggy Lotz....3200 targets....95.03 average

High Handicap....Chris Vendel...4200 targets...92.86 average

High Doubles...Chris Vendel...3500 targets...95.11 average

 

MENS 1ST TEAM

Chris Vendel, Justin Slater, Michael Fox Jr, Christopher Vendel, Brian Luther

 

 

MENS 2ND TEAM

Urban Womer, Chris Landon,Curtis Robbins, James Flint, Richard Sauer

 

 

HONORABLE MENTION

Michael Manzo, Dave Cichelli, Richard Boss Jr, Mark McCumber, Donald Alderson

 

 

 

LADIES

Tiffany Decker,Peggy Lotz, Catherine Barney, Bonnie Cobado, Deborah Bell

 

VETERAN/SR VETERAN

Keith Welch, David Clary, David Hazelet, Frank Benvenuto, Henry Dawes

 

 

JUNIOR/SUB JUNIOR

Joshua Buchiere, Alexcis Coningsby, Trevor Parker, Caleb Lindstrom, Briana Collins

***any questions or corrections please contact Dave Cichelli at***

trapshooterdavec@yahoo.com

This is very important to be correct for the State program

 

 

2016 All Americans

 

 

 

PLEASE SEND DUES ETC TO:

 

Forms can be found at ATA Forms

such as Shoot Request Forms...Cancellation...Financial report etc....

 

REGISTERED SHOOT APPLICATION

 

REGISTERED LEAGUE APPLICATION

 

NYSATA Shoot Financial Report

 

CATHY FLINT

NYSATA SECRETARY

9194 LAKE ROAD

BARKER NY 14012

 

Email me

 


**********************************************************************************************

 

2016 NEW YORK STATE SINGLES CHAMPION

199X100

AND

DOUBLES CHAMPION

99X100

MICHAEL FOX JR

 

 

 

 

2016 NEW YORK STATE HANDICAP CHAMPION

DOUG DIVELLO

96X100

 

 

***************************************************************************************************

2016 Northeastern Grand Singles Champion

JUSTIN SLATER

PHELPS NEW YORK

200X200

 

 

2016 Northeastern Grand Doubles Champion

LUKE COWART

OF PA

99X100

 

2016 Northeastern Grand Handicap Champion

WESLEY BEAVER

FROM PA

98X100

 


*********************************************************************************************

MICHAEL MORAN FROM DELEVAN NEW YORK

SHOT HIS 250,000TH TARGET DURING THE

DOUBLES EVENT#6

ON MAY 8TH 2014

 

 

 

 

 

 

 

      

Officers and Contact Information

   

 Click to Enter Shooter Information Center ATA

 

 

                                                                                                                                 

 

                                                 

 

NYS ATA Facebook

 

LINK TO OUR FACEBOOK PAGE

Find more pictures from the shoots there

*******************************************************************************